Skip to content

81 Pheasant Hill RdPrinceton, NJ 08540

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block3304
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class20
Description2SFR2GPGH
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,470
Acreage4.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$775,800
52%
Improvement Value:$724,200
48%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,945+5.9%
2024$37,710+3.1%
2023$36,585-5.5%
2022$38,720-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft4,470DeedBook 6605, Page 1954Recorded10/22/2025

Property Sale

Sale
$1,237,000
DeedBook 2700, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1969