Skip to content

75 Hardy DrPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block3802
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,744
Acreage2.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$530,500
76%
Improvement Value:$170,000
24%
Total Assessment$700,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,654+5.9%
2024$17,611-9.6%
2023$19,488+0.8%
2022$19,336+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,550,000
Sq Ft2,744DeedBook 6580, Page 44Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$1,030,000
DeedBook 5766, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1973