Skip to content

84 Hardy DrPrinceton, NJ 08540

Built 1976

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block3802
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,042
Acreage2.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,400
57%
Improvement Value:$351,200
43%
Total Assessment$813,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,666+5.9%
2024$20,454+3.1%
2023$19,844+0.8%
2022$19,689+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,042DeedBook 6346, Page 83Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft3,042DeedBook 6215, Page 1629Recorded4/13/2015

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 5777, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1976