Skip to content

59 Hardy DrPrinceton, NJ 08540

Built 1978

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Sep 11, 1990

Property Information

Block3802
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page38

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,500
56%
Improvement Value:$413,600
44%
Total Assessment$948,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,248+6.7%
2024$23,662+3.8%
2023$22,785+0.8%
2022$22,608+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 2541, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1978