Skip to content

1066 Stuart RdPrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Jul 26, 2000

Property Information

Block3802
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page38

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,000
57%
Improvement Value:$367,000
43%
Total Assessment$845,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,502+5.9%
2024$21,243+0.0%
2023$21,234+0.8%
2022$21,069+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 3864, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1967