Skip to content

78 Montadale DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$773,250
Last Sale Date
Aug 9, 2000

Property Information

Block4001
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description1 1/2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
61%
Improvement Value:$337,800
39%
Total Assessment$865,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,056+5.9%
2024$21,766-2.6%
2023$22,336+0.8%
2022$22,162+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$773,250
DeedBook 3875, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1970