Skip to content

325 Cherry Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block4001
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class20
Description1SST3G&P
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,695
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,500
32%
Improvement Value:$841,800
68%
Total Assessment$1,244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,136+5.9%
2024$31,282+5.8%
2023$29,566+0.8%
2022$29,335+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft3,695DeedBook 6252, Page 1139Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 6011, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1999