Skip to content

54 Crest View DrPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 17, 1989

Property Information

Block4001
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
63%
Improvement Value:$312,200
37%
Total Assessment$835,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,241+5.9%
2024$20,997-2.7%
2023$21,590+0.8%
2022$21,422+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 2474, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1970