Skip to content

397 Cherry Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1790

Last Sale Date
Dec 13, 2013

Property Information

Block4001
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class20
Description1 1/2S CB 2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage3,867
Acreage4.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,400
41%
Improvement Value:$669,100
59%
Total Assessment$1,136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,081+5.9%
2024$28,398-2.2%
2023$29,024+0.8%
2022$28,798+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1790