Skip to content

376 Cherry Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$1,212,500
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block401
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SFR3G&P
Dwellings2
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,500
44%
Improvement Value:$632,600
56%
Total Assessment$1,135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,228+5.9%
2024$28,536+3.1%
2023$27,685+0.8%
2022$27,469+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,212,500
DeedBook 5675, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1945