Skip to content

293 Ridgeview RdPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block401
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SST3G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage3,263
Acreage4.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,400
46%
Improvement Value:$621,700
54%
Total Assessment$1,145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,494+5.9%
2024$28,788-0.4%
2023$28,905-2.1%
2022$29,526+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,435,000
DeedBook 6107, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 2002