Skip to content

279 Ridgeview RdPrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Price
$1,687,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block401
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,934
Acreage4.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,800
53%
Improvement Value:$466,000
47%
Total Assessment$984,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,225+5.9%
2024$24,758+0.5%
2023$24,636-2.6%
2022$25,291+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,687,000
Sq Ft1,934DeedBook 6508, Page 1785Recorded12/7/2022

Property Sale

Sale
$1,305,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 6297, Page 1710Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$854,000
DeedBook 6137, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1963