Skip to content

428 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$1,480,500
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block4201
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class20
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage3,877
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,000
30%
Improvement Value:$905,600
70%
Total Assessment$1,284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,209+5.9%
2024$32,295+3.1%
2023$31,331+0.8%
2022$31,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,480,500

From:

To:

Sq Ft3,877DeedBook 6367, Page 227Recorded5/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6246, Page 54Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6057, Page 136