Skip to content

207 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 2009

Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block7505
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,822
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
33%
Improvement Value:$779,900
67%
Total Assessment$1,171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,208+5.9%
2024$29,462+3.1%
2023$28,583+0.8%
2022$28,360+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,215,000
DeedBook 6071, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 2009