Skip to content

78 Laurel RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block7004
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,511
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,000
54%
Improvement Value:$352,800
46%
Total Assessment$771,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,553+5.9%
2024$19,403+3.1%
2023$18,824+0.8%
2022$18,678+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft2,511DeedBook 6242, Page 1727Recorded3/2/2016

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 5087, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1965