Skip to content

117 Meadowbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block5703
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,198
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,000
62%
Improvement Value:$285,900
38%
Total Assessment$746,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,890+5.9%
2024$18,777+3.1%
2023$18,217+0.8%
2022$18,075+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,330,000
Sq Ft3,198DeedBook 6462, Page 132Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 3986, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1960