Skip to content

838 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1932

Last Sale Price
$567,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block4701
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1.5S F G1
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,031
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,000
72%
Improvement Value:$165,700
28%
Total Assessment$586,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,624+5.9%
2024$14,750+3.1%
2023$14,310+0.8%
2022$14,198+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft2,031DeedBook 6211, Page 1749Recorded2/5/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3642, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1932