Skip to content

305 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Sep 16, 2012

Property Information

Block4703
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,762
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,000
57%
Improvement Value:$377,400
43%
Total Assessment$882,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,498+9.1%
2024$21,535+3.1%
2023$20,892+0.8%
2022$20,730+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000
DeedBook 6157, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1963