Skip to content

357 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block4703
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,172
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$511,000
74%
Improvement Value:$178,000
26%
Total Assessment$689,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,348+5.9%
2024$17,321+3.1%
2023$16,805+0.8%
2022$16,674+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000
Sq Ft2,172DeedBook 6593, Page 1765Recorded6/13/2025

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 6206, Page 1563Recorded11/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961