Skip to content

65 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1,982,460
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block4703
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,321
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$396,000
53%
Improvement Value:$351,300
47%
Total Assessment$747,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,901+5.9%
2024$18,787+3.1%
2023$18,227+0.8%
2022$18,085+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,982,460
Sq Ft3,321DeedBook 6599, Page 1188Recorded8/4/2025

Property Sale

Sale
$583,000
DeedBook 6151, Page 1052

Property Built

Built

Year Built: 1955