Skip to content

27 Marion Rd EPrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$1,725,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block4703
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,859
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
29%
Improvement Value:$891,700
71%
Total Assessment$1,263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,652+5.9%
2024$31,769+3.1%
2023$30,822+0.8%
2022$30,582+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,725,000
DeedBook 6254, Page 80

Property Sale

Sale
$1,725,000

From:

To:

Sq Ft3,859DeedBook 6255, Page 142Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6141, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 2012