Skip to content

210 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 2013

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block4601
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,923
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,000
36%
Improvement Value:$895,100
64%
Total Assessment$1,407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,471+5.9%
2024$35,374+3.1%
2023$34,319+0.8%
2022$34,052+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

Sq Ft3,923DeedBook 6174, Page 473Recorded7/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$622,500
DeedBook 6073, Page 486