Skip to content

89 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block4704
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
64%
Improvement Value:$213,000
36%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,898+5.9%
2024$15,009+3.1%
2023$14,561+0.8%
2022$14,447+12.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954