Skip to content

25 Marion Rd WPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 13, 2007

Property Information

Block4704
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,200
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
52%
Improvement Value:$346,000
48%
Total Assessment$718,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,754+5.9%
2024$16,761+3.1%
2023$16,261+0.8%
2022$16,134+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5734, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1957