Skip to content

33 Marion Rd WPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block4704
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,931
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
67%
Improvement Value:$183,100
33%
Total Assessment$555,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,782+5.9%
2024$13,955+3.1%
2023$13,539+0.8%
2022$13,433+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 5085, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1954