Skip to content

280 Cherry Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$1,419,500
Last Sale Date
Mar 2, 1993

Property Information

Block501
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page5

Building Details

Building Class20
Description2SSTONE3GAPT
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage3.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,800
22%
Improvement Value:$1,824,200
78%
Total Assessment$2,339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,288+5.9%
2024$58,802+3.1%
2023$57,048-8.6%
2022$62,419+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,419,500
DeedBook 2664, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1990