Skip to content

37 Ridgeview RdPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$1,360,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block501
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,824
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,000
54%
Improvement Value:$399,400
46%
Total Assessment$875,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,312+5.9%
2024$22,008-1.4%
2023$22,327-2.9%
2022$23,000-4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,360,000
Sq Ft2,824DeedBook 6497, Page 501Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft2,824DeedBook 6384, Page 1101Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft2,824DeedBook 6211, Page 147Recorded1/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952