Skip to content

193 Ridgeview RdPrinceton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Price
$1,436,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block501
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page5

Building Details

Building Class20
Description2F 2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,814
Acreage5.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,200
44%
Improvement Value:$672,800
56%
Total Assessment$1,201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,983+5.9%
2024$30,193-2.7%
2023$31,029-1.9%
2022$31,634+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,436,000

From:

To:

Sq Ft3,814DeedBook 6372, Page 397Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$1,435,650

From:

To:

Sq Ft3,814DeedBook 6254, Page 1933Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 2696, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1925