Skip to content

6 Andrews LanePrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block5301
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SFR2GP
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,556
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
52%
Improvement Value:$463,800
48%
Total Assessment$958,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,533+5.9%
2024$24,104+3.1%
2023$23,385+0.8%
2022$23,203+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000
Sq Ft3,556DeedBook 6383, Page 292Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,555DeedBook 6226, Page 1956Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 4205, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1980