Skip to content

265 Cherry Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block4002
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,676
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,500
39%
Improvement Value:$687,300
61%
Total Assessment$1,119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,820+5.9%
2024$28,152+10.1%
2023$25,563-15.8%
2022$30,371-21.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,676DeedBook 6409, Page 64Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$898,750
DeedBook 2561, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1990