Skip to content

11 Woodland DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 1997

Property Information

Block5402
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
56%
Improvement Value:$269,600
44%
Total Assessment$613,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,090+6.0%
2024$15,176+3.1%
2023$14,716+0.8%
2022$14,599+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954