Skip to content

244 State RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Mar 23, 2016

Property Information

Block5402
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,450
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
52%
Improvement Value:$205,700
48%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,491+5.9%
2024$10,848+3.1%
2023$10,524+2.1%
2022$10,312+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 6245, Page 1815Recorded4/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955