Skip to content

19 Woodland DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block5402
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,536
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
61%
Improvement Value:$217,200
39%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,945+7.3%
2024$13,933+3.1%
2023$13,517+0.8%
2022$13,412+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959