Skip to content

429 Walnut LaPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 7, 1996

Property Information

Block5408
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,083
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
67%
Improvement Value:$172,200
33%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,906+8.0%
2024$12,878+3.1%
2023$12,486+0.8%
2022$12,387+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3101, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1954