Skip to content

72 Erdman AvePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 7, 2001

Property Information

Block7310
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,070
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,000
63%
Improvement Value:$225,900
37%
Total Assessment$608,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,965+6.0%
2024$15,058+6.0%
2023$14,201+0.8%
2022$14,089+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4183, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1955