Skip to content

66 Deer PathPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Date
May 19, 2009

Property Information

Block7506
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,054
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
71%
Improvement Value:$181,300
29%
Total Assessment$625,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,652+5.9%
2024$15,720+4.7%
2023$15,019+0.8%
2022$14,902+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954