Skip to content

107 Meadowbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 31, 1989

Property Information

Block5703
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,000
61%
Improvement Value:$303,200
39%
Total Assessment$777,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,697+5.9%
2024$19,539+3.1%
2023$18,956+0.8%
2022$18,808+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2495, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1970