Skip to content

141 Meadowbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 9, 2004

Property Information

Block5703
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,918
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
58%
Improvement Value:$358,200
42%
Total Assessment$859,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,881+5.9%
2024$21,600+3.1%
2023$20,956+0.8%
2022$20,793+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4832, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1960