Skip to content

384 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block5703
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,516
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$549,000
63%
Improvement Value:$325,000
37%
Total Assessment$874,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,275+5.9%
2024$21,972+3.1%
2023$21,317+0.8%
2022$21,151+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,000
Sq Ft2,516DeedBook 6505, Page 591Recorded10/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1945