Skip to content

121 Braeburn DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block5703
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,850
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,500
62%
Improvement Value:$240,200
38%
Total Assessment$626,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,689+5.9%
2024$15,755+3.1%
2023$15,285+0.8%
2022$15,166+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft2,850DeedBook 6481, Page 412Recorded4/8/2022

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 6175, Page 1305Recorded8/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1962