Skip to content

100 Braeburn DrPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 18, 1995

Property Information

Block5704
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
63%
Improvement Value:$282,900
37%
Total Assessment$755,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,130+5.9%
2024$19,003+3.1%
2023$18,436+0.8%
2022$18,293+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2901, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1957