Skip to content

38 Braeburn DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$886,000
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block5704
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,000
59%
Improvement Value:$338,800
41%
Total Assessment$823,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,938+5.9%
2024$20,710+3.8%
2023$19,944+0.8%
2022$19,788+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$886,000
DeedBook 4810, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1960