Skip to content

60 Braeburn DrPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 23, 1994

Property Information

Block5704
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G P
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage4,250
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$488,000
50%
Improvement Value:$479,200
50%
Total Assessment$967,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,757+5.9%
2024$24,315+3.1%
2023$23,590+0.8%
2022$23,406+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2791, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1970