Skip to content

261 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block5705
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
72%
Improvement Value:$159,600
28%
Total Assessment$571,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,222+5.9%
2024$14,370+3.1%
2023$13,941+0.8%
2022$13,833+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945