Skip to content

309 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Jul 5, 2007

Property Information

Block5705
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class20
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
35%
Improvement Value:$773,400
65%
Total Assessment$1,185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,567+5.9%
2024$29,801+3.1%
2023$28,912+0.8%
2022$28,687+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000
DeedBook 5675, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1945