Skip to content

130 Shady Brook LanePrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$1,465,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block4701
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20
Description2S F 3G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,143
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,000
29%
Improvement Value:$935,400
71%
Total Assessment$1,317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,082+5.9%
2024$33,119+3.1%
2023$32,131+0.8%
2022$31,881+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,465,000

From:

To:

Sq Ft4,143DeedBook 6267, Page 383Recorded11/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$530,347

From:

To:

Sq Ft3,237DeedBook 6218, Page 1350Recorded5/18/2015