Skip to content

17 Evergreen CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$869,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block5902
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,760
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
73%
Improvement Value:$205,100
27%
Total Assessment$765,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,375+5.9%
2024$19,235+3.1%
2023$18,661+0.8%
2022$18,515+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$869,000
DeedBook 5667, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1957