Skip to content

25 Carnegie DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block5902
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,805
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,000
59%
Improvement Value:$383,400
41%
Total Assessment$925,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,643+5.9%
2024$23,265+3.1%
2023$22,571+0.8%
2022$22,395+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962