Skip to content

39 Castle Howard CtPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1,328,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block7701
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,540
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
51%
Improvement Value:$535,800
49%
Total Assessment$1,085,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,766+5.9%
2024$27,156+3.1%
2023$26,346+0.8%
2022$26,141+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,328,000

From:

To:

Sq Ft3,540DeedBook 6325, Page 142Recorded5/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965