Skip to content

539 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Price
$1,516,740
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block7701
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description2SF 2DG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,405
Acreage2.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,000
54%
Improvement Value:$485,800
46%
Total Assessment$1,048,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,930+5.9%
2024$26,367+3.1%
2023$25,580+2.5%
2022$24,950+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,516,740

From:

To:

Sq Ft3,405DeedBook 6417, Page 961Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$1,299,000

From:

To:

Sq Ft3,405DeedBook 6223, Page 1818Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$1,155,000

From:

To:

Sq Ft3,405DeedBook 6183, Page 1333Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 3965, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1949